Jak správně udržovat rámky a kdy je načase jejich výměna?

 

Mezi správnou hygienu a důkladný průběh chovu v odvětví včelařství řadíme také údržbu rámků a jejich obměnu, kterou bychom neměli vynechat. Jaká je však ta správná volba k cestě důkladné hygieny rámků?

Prevence je základ

Pokud s včelařstvím začínáme a zvolíme si rámky již použité, měli bychom dávat velký pozor na to, z jakého důvodu jsou původním majitelem již nevyužité. Neradi bychom přece mezi včelstvo dostali nějakou chorobu, která by je mohla nemile nakazit. Buďme na tuto novou kapitolu a začátek včelího díla pečlivě připraveni a vybírejme tak zodpovědně, pro kvalitu našeho včelího cíle. Pamatujte, že je velmi důležitá dezinfekce, a hlavně pravidelná prevence, která by neměla být zanedbaná.

Rámky obměňujte každý rok

Je tedy opravdu důležité se při výběru rámků zaměřit na to, abychom si vybrali velmi pečlivě a správně. Rámky obměňujme každý rok, a to minimálně 1/3 všech rámků. Je to zásadní proto, aby se předešlo chorobám a nemocem u včel.

Pokud se rozhodnete pro opětovné použití zvolit rámky, které jsme již využili, nezapomínejte je dezinfikovat.

Z použitého rámku se formou vyřezání dokážeme zbavit všech zbytků, které se tam stále drží či tam zůstaly. Zpravidla bychom měli vyřezávat rámky, které mají obyčejný drátek. Rámky s nerezovým drátkem můžeme pro odstranění nedokonalostí ponořit do vařící vody.

 

Jak na dezinfekci rámku?

Nejprve rámky oškrábeme a vyřežeme, jak už jsme se zmínili výše. Veškerou oškrábanou hmotu (z celého úlu) spálíme. Poté přistoupíme k dezinfekci opálením. Ohněm ožehneme rámek ze všech stran „do hněda“. Hlavně si dejte pozor, abyste jej nezapálili. Pouze žíhejte. Pro stoprocentní jistotu můžete doplnit tuto metodu ještě o postupy, které používají chemické látky, jako je například louhování.

Další metody čištění

Mezi další metodu čištění rámků, můžeme také zařadit tlakovou myčku, která patří mezi vysoké tlakové čističe.

Při oškrábání a vyčištění od vosku a propolisu, je možné zvolit také škrabku určenou k odstranění zbylých nedostatků.

Pečlivost je na místě!

V dnešní době je mnoho způsobů a metod, jak se o náš včelí chov a jeho vývoj pečlivě postarat. Je-li vaším cílem zdravé včelstvo a kvalitní produkty, určitě hygienu rámků nepodceňujte!