Vzhledem k současné vytíženosti e-shopu nemůžeme garantovat okamžité odeslání objednávek. Prosíme Vás proto o trpělivost a děkujeme za pochopení!

Jak správně udržovat rámky a kdy je načase jejich výměna?

 

Mezi správnou hygienu a důkladný průběh chovu v odvětví včelařství řadíme také údržbu rámků a jejich obměnu, kterou bychom neměli vynechat. Jaká je však ta správná volba k cestě důkladné hygieny rámků?

Prevence je základ

Pokud s včelařstvím začínáme a zvolíme si rámky již použité, měli bychom dávat velký pozor na to, z jakého důvodu jsou původním majitelem již nevyužité. Neradi bychom přece mezi včelstvo dostali nějakou chorobu, která by je mohla nemile nakazit. Buďme na tuto novou kapitolu a začátek včelího díla pečlivě připraveni a vybírejme tak zodpovědně, pro kvalitu našeho včelího cíle. Pamatujte, že je velmi důležitá dezinfekce, a hlavně pravidelná prevence, která by neměla být zanedbaná.

Rámky obměňujte každý rok

Je tedy opravdu důležité se při výběru rámků zaměřit na to, abychom si vybrali velmi pečlivě a správně. Rámky obměňujme každý rok, a to minimálně 1/3 všech rámků. Je to zásadní proto, aby se předešlo chorobám a nemocem u včel.

Pokud se rozhodnete pro opětovné použití zvolit rámky, které jsme již využili, nezapomínejte je dezinfikovat.

Z použitého rámku se formou vyřezání dokážeme zbavit všech zbytků, které se tam stále drží či tam zůstaly. Zpravidla bychom měli vyřezávat rámky, které mají obyčejný drátek. Rámky s nerezovým drátkem můžeme pro odstranění nedokonalostí ponořit do vařící vody.

 

Jak na dezinfekci rámku?

Nejprve rámky oškrábeme a vyřežeme, jak už jsme se zmínili výše. Veškerou oškrábanou hmotu (z celého úlu) spálíme. Poté přistoupíme k dezinfekci opálením. Ohněm ožehneme rámek ze všech stran „do hněda“. Hlavně si dejte pozor, abyste jej nezapálili. Pouze žíhejte. Pro stoprocentní jistotu můžete doplnit tuto metodu ještě o postupy, které používají chemické látky, jako je například louhování.

Další metody čištění

Mezi další metodu čištění rámků, můžeme také zařadit tlakovou myčku, která patří mezi vysoké tlakové čističe.

Při oškrábání a vyčištění od vosku a propolisu, je možné zvolit také škrabku určenou k odstranění zbylých nedostatků.

Pečlivost je na místě!

V dnešní době je mnoho způsobů a metod, jak se o náš včelí chov a jeho vývoj pečlivě postarat. Je-li vaším cílem zdravé včelstvo a kvalitní produkty, určitě hygienu rámků nepodceňujte!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení